obec Srní

šumavské horské středisko v centru Národního parku Šumava

Srní (německy Rehberg) je horská obec a významné rekreační středisko ležící v nadmořské výšce 845 m nad údolím Vydry pod vrchem Spálený.

Srní je významné šumavské letovisko rozkládající se na pláni nad údolím Vydry pod vrchem Spálený.

Obec byla založena dřevaři počátkem 18. století. Jméno Srní získala obec podle srnek, které se tu vyskytovaly v hojném množství. Rozvoji Srní výrazně pomohla stavba Vchynicko-tetovského kanálu v letech 1799 - 1801, který spojuje řeky Vydru a Křemelnou a byl využíván pro splavování dříví ze Šumavy K nejvýznamnějším stavebním památkám patří kostel Nejsvětější Trojice postavený v roce 1805, který má stěny částečně kryty šindelem.

Obec Srní je proslavená romány spisovatele Karla Klostermanna, za shlédnutí stojí také tzv. Klostermannova chalupa, která patřila tetě tohoto spisovatele. Některé z jeho románů se odehrávají právě v obci Srní.

Dodnes se tady dochovalo několik typických šumavských roubených domů na kamenné podezdívce, které mají šindelem krytou nejen povalovou střechu, ale i stěny.

Nad Srním byla v letech 1938 - 1943 vybudována akumulační nádrž pro elektrárnu na Čeňkově Pile.

V okolí Srní jsou výborné podmínky pro pěší turistiku i cykloturistiku. V zimním období se dá využít sjezdovek na svazích Spáleného a Sedelského vrchu. Pro běžkaře je zde připravena hustá síť upravovaných lyžařských stop.

Okolo obce Srní byla zbudována Stezka odpočinku a poznání. Stezka začíná vedle hotelu Srní a je dlouhá 4 km. Vede po lesní pěšině, která je místy balvanitá. Ke konci je větší převýšení. Na informačních tabulích se dozvíte zajímavé věci o stromech, ptácích, mravencích či o hamernictví na Šumavě. Je určena pouze pro pěší.

Srní a jeho kouzelné okolí zaujalo i filmaře. Byla zde natočena filmová trilogie Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.