Tipy na výlet

Doporučujeme navštívit v okolí:

NÁVŠTĚVNICKÉ CENTRUM NP SRNÍ (1 km od chalupy)

V návštěvnickém centru máte jedinečnou možnost pozorovat chování a život vlků přímo v jejich teritoriu, ve zcela přírodním, skoro tři hektary velkém výběhu, nad kterým vede téměř 300 metrů dlouhá, dřevěná lávka.

SRNÍ (2 km od chalupy)

Šumavská obec mezi Čeňkovou Pilou a Modravou. V Srní se mj. nachází kostel Nejsvětější Trojice.

ROKYTA (3 km od chalupy)

Bývalá osada nad Antýglem. Nachází se zde informační centrum NP ŠUMAVA, ve kterém je stálá expozice plavení dřeva. Rokyta je jedním z výchozích bodů k Vchynicko - Tetovskému plavebnímu kanálu.

VCHYNICKO - TETOVSKÝ PLAVEBNÍ KANÁL (3 km od chalupy)

Umělá spojnice Vydry a Křemelné, která obchází nesplavnou část Vydry. Sloužil ke splouvání metrového dříví na Čeňkovu Pilu a do dalších pil při řece Otavě.

ANTÝGL (4 km od chalupy)

Bývalý královácký dvorec na soutoku Vydry a Hamerského potoka z počátku 16. století. Do dnešních dob v prakticky nezměněné podobě. Začátek naučné stezky Povydří.

HAUSWALDSKÁ KAPLE U SRNÍ (4 km od chalupy)

Tradiční šumavské poutní místo nedaleko Srní s údajně léčivým pramenem a obnovenou slavnou kapličkou.

POVYDŘÍ (4 km od chalupy)

Snad nejznámější a nejnavštěvovanější naučná stezka v NP ŠUMAVA. Výchozími body jsou Čeňkova Pila a Antýgl. Stezka kopíruje řeku Vydru, která si razí cestu překrásným kaňonem.

ČEŇKOVA PILA (5 km od chalupy)

Hydroelektrárny poblíž soutoku Vydry a Křemelné. Čeňkova Pila je výchozím bodem naučné stezky Povydří.

RECHLE - HRADLOVÝ MOST (6 km od chalupy)

Unikátní 72 metrů dlouhý dřevěný hradlový most přes řeku Vydru obnoven dle původních plánů. Zde začíná Vchynicko - Tetovský plavební kanál.

TŘÍJEZERNÍ SLAŤ (7 km od chalupy)

Jedna z nejznámějších a přístupných šumavských slatí se třemi rašelinnými jezírky a naučnou stezkou.

JAVOŘÍ PILA (9 km od chalupy)

Bývalá samota západně od Modravy. Cesta k ní vede podél Roklanského potoka malebným údolím. Trasa ideální pro všechny druhy turistiky.

FILIPOVA HUŤ (9 km od chalupy)

Tato osada byla založena roku 1785. Do dnešních dob si zachovává původní ráz roztroušených stavení. Leží v nadmořské výšce 1093 m a je nejvýše obydleným místem v České republice.

POLEDNÍK (11 km od chalupy)

Šumavský vrchol 1315 m s vyhlídkovou věží. Dříve přísně utajovaný vojenský objekt elektronické ostrahy státní hranice. Dnes hojně navštěvovaný turisty a cykloturisty.

JEZERNÍ SLAŤ (14 km od chalupy)

Jedná se o známý mokřad v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou, opatřený vyhlídkovou věží.

JELENÍ NAUČNÁ STEZKA U KVILDY (14 km od chalupy)

V areálu NC Kvilda se nalézá výběh s jeleny o rozloze cca 9 ha s pozorovacími věžemi. Výběhem i mimo něj vede naučný okruh, kde jsou na informačních panelech k vidění stopy či paroží jelenovitých. Dozvíme se například, jak se dá rozpoznat stáří jelenovitých. Prohlédneme si stopy prasete divokého či některé místní rostliny a stromy. Jelení stezka je dlouhá 2,5 km.

RYSÍ VÝBĚH U KVILDY (14 km od chalupy)

Velkým lákadlem na jelení stezce na Kvildě je 0,5 hektarovývýběh zbudovaný pro handicapovaného rysa Davida, který v důsledku úrazu po střetu s autem a podrobení se dlouhodobé léčbě není schopen vrátit se volně do přírody.

BŘEZNÍK (15 km od chalupy)

Jedinečné malebné a romantické místo v jedné z "nejcennějších" částí NP ŠUMAVA. Dominantou je bezesporu kuželovitý vrchol Luzného.

PRAMEN VLTAVY (15 km od chalupy)

Na úpatí Černé hory 1172 m jižně od Kvildy se nachází symbolický pramen nejdelší české řeky. Zde nese název Teplá Vltava.

KAŠPERK (19 km od chalupy)

Majestátní gotický hrad 886 m je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Nachází se nad městem Kašperské Hory.

SOVÍ VOLIÉRY (21 km od chalupy)

V květnu 2013 byly na Borové Ladě otevřeny pro veřejnost unikátní soví voliéry. Jedná se o největší voliéry v České republice a návštěvníci se
mohou těšit na více než 20 druhů sov. Prohlédnete si tu zblízka dravce, které byste ve volné přírodě zahlédli jen stěží..

CHALUPSKÁ SLAŤ (21 km od chalupy)

Velké rašelinné jezírko s plovoucími ostrůvky je největším svého druhu v Čechách - 1,3ha, 909m n.m. Nachází se nedaleko Borových Lad.

LUZNÝ (29 km od chalupy)

Luzný 1373 m se nachází cca. 400 m od hranice s ČR. Z vrcholku je krásný pohled na Šumavu a Bavorský les. Na jeho úpatí pramení Luzenský potok, který je považován za pramen řeky Vydry.

Tipy pro pěší turistiku

Hraniční přechod pro pěší turisty Poledník - Hirchbachschwelle a výlet po Bavorském lese (30km)

Náročná trasa, která návštěvníkům přiblíží bavorská slatinná jezírka Hintere Sulz a řadu dalších krás včetně turistům přístupné biosférické rezervace pod ochranou UNESCO.

Naučná stezka Proměna horské smrčiny na Březníku

7,5 km , Antýgl - Čeňkova pila, po červené turistické značce, pouze pro pěší.

Velký Roklan - Grosser Rachel (1453 m n.m.) a Roklanské jezero - Rachelsee

Druhá nejvyšší hora Bavorského lesa. U chaty Waldschmidthaus, která stojí nedaleko vrcholu, je odbočka k vyhlídce na Roklanské jezero, nad nímž se tyčí Roklanská kaple.

Tipy pro cykloturistiku

Modrava - Černá hora - Pramen Vltavy - Kvilda - Modrava

Délka: 26 - 27 km, náročnost: pro cyklisty - středně obtížná. Pro pěší turisty náročná cesta, v letních měsících při provozu autobusových linek autobusu po NP možné absolvovat zpáteční část cesty autobusem.

Modrava - Rokyta - Tříjezerní slať - Rybárna - Modrava

Délka: 12,5 km. Pro pěší i cyklisty.

Okruh: Srní - Javoří Pila - Modrava - Filipova Huť - Antýgl - Srní

Délka: 25,7 km. Náročnost: středně těžká trasa.

Tipy pro milovníky pivovarů a minipivovarů

Pivovar Zlatý Srnec - Srní

V malebném penzionu na Srní U Zlatého srnce se vaří skvělé pivo. Penzion se nachází v lese na samotě asi 200m od silnice. Pivo se vaří ve sklepních prostorách penzionu a nahoře je příjemné posezení v restauraci. Polotmavé pivo je vařeno v několika variantách a je známo svojí nahořklou chutí a bohatou pěnou.

Pivovar Modrava Lyer - Modrava

V roce 2014 otevřený stylový pivovar vystavěný na původních základech starých stavení na Modravě. Téměř okamžitě se pivovar Lyer svými ležáky zařadil ke špičce českého pivovarnictví, čehož jsou důkazem četná ocenění na prestižních soutěžích. Zvláštností strojního zařízení tohoto minipivovaru je inovativní použití tepelného čerpadla pro chlazení mladiny a kvasných i ležáckých tanků při současné výrobě horké vody. Aplikace tohoto zařízení významně snižuje energetickou náročnost minipivovaru.

Pivovar U Švelchů - Sušice

Od roku 2014 má Sušice po pětašedesáti letech zase svoje pivo. Vaří se v novém pivovaru nazvaném U Švelchů. Jeho majiteli jsou tři bratři - František, Luboš a Zdeněk a jejich majstrštykem je desetistupňové lehké pivo se střední hořkostí Sušičák. Zajímavostí nového sušického minipivovaru je správní rada. Ta je po vzoru kultovního filmu režiséra Jiřího Menzela Postřižiny třináctičlenná.

Kašperskohorský pivovar – Kašperské Hory

Od roku 2016 je v tomto šumavském městečku obnoveno právo várečné. Na adrese Náměstí 5 naleznete restaurační pivovar - Kašperskohorský pivovar.

Řemeslný pivovar v centru Šumavy v krásném místě Kašperských Hor pod hradem Kašperk, kudy chodil i starý Klostermann.

Pivovar Belveder – Železná Ruda

Pivo je vařené dle starých receptur a je nepasterované a nefiltrované. Pivovar navázal na tradici měšťanského pivovaru v Železné Rudě, který vařil pivo již v roce 1787 a násilně ukončil výrobu v roce 1962. Po 45 letech se podařilo obnovit tradici železnorudského piva.